850 dönüm arazi üzerinde kurulu OTO SANSİT içerisinde bürüt 144 m2 büyüklüğünde 2024 adet atölye ve 22.000 m2 inşaat alanlı Sosyal Tesis bulunmaktadır.

Bursa’da farklı meslek kollarında faaliyet gösteren küçük sanayiciler düzenli ve verimli bir ortamda faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla bir araya gelerek 1973 yılında S.S.OTOSANSİT – Oto Sanatkarları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ni kurdular. Şehrin farklı yerlerinde faaliyet gösteren karoserci, kaportacı, tamirci, oto döşemecisi ve yedek parça imalatçısı gibi sanatkarların hem faaliyetlerini rahatça yürütebilecekleri hem de bir arada olmanın getireceği güç ve sinerjiyle eğitim ve öğretim çalışmalarını yürütülebilecekleri bir sanayi bölgesi hedefiyle yola çıkıldı. Bugün 850 dönüm arazi üzerinde kurulu OTOSANSİT içerisinde bürüt 144 m2 büyüklüğünde 2024 adet atölye ve 22.000 m2 inşaat alanlı Sosyal Tesis bulunmaktadır.

ARSANIN YERİ VE ALINIŞI

Yıldırım ilçesi Bursa-Ankara yolu 7.km.sinde 850 dönümlük geniş bir arazi üzerinde kurulu sitemizin arsaları,Bursa Belediyesi tarafından yapılan mevzi imar planları,İmar İskan Bakanlığınca onaylandıktan sonra Arsa Ofisi Genel Müdürlüğünce 8.Kasım.1979 tarihinde kamulaştırılmaya başlanan arazinin istimlaki tamamlanarak 1989 yılında ihale suretiyle kooperatifimize devredildi.

1990 PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ VE İHALE

Ancak Arsa Ofisi Genel Müdürlüğünce (Yeni haliyle TOKİ) istimlak edilmiş olmasına rağmen arazi boşaltılmadan ve hukuksal problemleri çözülmeden kooperatifimize devri yapılmıştı. Kooperatifimiz bir yandan kamulaştırma süreci uzun süren arazinin içindeki işgalcileri çıkarılması, mağdur olan gerçek hak sahiplerinin sorunlarını giderilmesiyle uğraşırken , bir yandan da ihale hazırlıklarına başladı.Yapılan ihale neticesinde İnşaatlarımız 1990 yılında YALÇIN İnşaat Firması taahhüdü altında başladı.

YIL 2003 SİTENİN AÇILIŞI

I.Etap 1432 birim atölye 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından hizmete açıldı. II. Ve III.Etap 592 adet Atölyenin de 2003 tarihinde bitirilerek hizmete açılmasıyla sitemiz de doluluk oranı hızlı bir şekilde artmaya başladı.

YIL 2011 SİTENİN BUGÜNKÜ DURUMU ;
Yukarıda bahsi geçen atölyelerde yaklaşık 900 firma otomotiv,tekstil,kauçuk,mobilya,makine imalatı,demir,çelik,saç,metal ,plastik doğrama, torna freze tesviye,kimyevi imalatlar alanında faaliyet göstermektedir.

Sosyal Tesisimizin içinde

1-Banka yerleri,
2-Bürolar,
3-Çok amaçlı Toplantı Salonu (Asma katları ve Hizmet Bölümleri hariç taban alanı 2840 m2 genişliğindeki Bursa’nın en büyük salonu )
4-Lokanta,
5-Lokal
6-Kooperatif Yönetim Merkezi mevcuttur.

Banka şubeleri 2007 yılında açılmış Halihazırda 3 Adet Banka şubesi (İŞ Bankası,Yapı ve Kredi,TEB ) sitemize hizmet vermektedir.

Sosyal Tesisimizde inşaat çalışmaları halen devam etmekte olup,çatı ve dış cephe kaplamaları yapılmakta ince işleri tamamlanmaktadır.Bu imalatlar bittiğinde diğer üniteler de hizmete geçecektir.

SİTEYE AİT DİĞER SOSYAL BİRİMLER ;

Site planında atölyeler ve Sosyal Tesis dışında ;

1-Sosyal Tesisin Güneyinde Cami (İnşaatı devam ediyor)
2-Sosyal Tesisin Kuzeyinde siteye ait sığınak inşaatı bitirilmiştir
3-Ankara yoluna cepheli 4 blok halinde tasarlanan 285 m2 kullanım alanlı 31 adet show-room(tamamlanmadı.),
4-Show-roomların solunda Jandarma binası(tamamlandı),
5-Show-roomların sağında bir adet Benzin istasyonu(tamamlanmadı.) bulunmaktadır.

SİTEMİZİN ÇEVRESİNDE BULUNAN SOSYAL BİRİMLER ;

1-Sitemizin batısında 600 birimlik Büyük Oto Yedek Parçacılar Çarşı gurubu,

2-Sitemizin batısında Sağlık Ocağı(binası kooperatifimiz tarafından restore edilen),

3-Sitemizin batısında Mustafa DÖRTÇELİK İlköğretim Okulu ,
(Yiğitler Mahallesinde bulunan bu okulun 6600 m2 arsası, Kooperatifimiz tarafından okul yapılmak kaydıyla hibe edilmiştir.Kooperatif Başkanı Musa HÜROĞLU tarafından kurulan Yiğitler Mahallesi Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği vasıtasıyla inşaatı da Rahmetli Mustafa Dörtçelik tarafından yaptırılmıştır.)

4-Sitemizin batısında 600 dairelik Toplu Konut Binaları ,
( Ayrıca Kooperatifimiz tarafından TOKİ Konutlarının yapıldığı yerde 11.000 m2 lik alanda düz lise yapılması planlanmış, bu okulu yapmayı da TOKİ üstlenmiştir.)

5-Sitemizin Doğusunda Yıldırım Beyazıt İMKB Endüstri Meslek Lisesi ,
(12.500 m2 arsası Kooperatifimiz tarafından Endüstri Meslek Lisesi yapılması şartıyla hibe edilmiştir.İnşaatı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarafından yaptırılmıştır.

6-Sitemizin güneyinde Şehit Jandarma Komando Eri Bahri AVCI Mesleki Eğitim Merkezi,
( Yerleşim planımızda bulunan Şehit Jandarma Komando Eri Bahri AVCI Mesleki Eğitim Merkezine ait arsa kooperatifimiz tarafından okul yapılmak şartıyla hibe edilmiştir ve inşaatı devlet tarafından yapılmıştır.)

7- Sitemizin güneyinde Mesleki Eğitim Merkezinin doğusunda İtfaiye Teşkilatı Binası
(2.500 m2 arsa yine kooperatifimiz tarafından İtfaiye Teşkilatı Binası yapılmak şartıyla Büyükşehir Belediyesine hibe edilmiştir.Henüz inşaatı başlamamıştır.)